На докторске студије теологије могу се уписати кандидати који су стекли звање мастер теолог или мастер религиолог (најмање 300 ЕСПБ бодова).

Докторске студије трају три године, раздељене у шест студијских семестара. Сви предмети на докторским студијама су изборни. Листа предмета са оквирним садржајима за сваки предмет исказана је у Студијском програму. Бодовна вредност сваког предмета такође се исказује у Студијском програму. Кандидат полаже укупно 5 испита из предмета које у договору са ментором бира од понуђених предмета на 5 изборних позиција Студијског програма.

У трећем семестру кандидати припремају и бране Пријаву и одбрану теме докторског рада. У шестом семестру кандидати бране докторску дисертацију, која представља завршни део Студијског програма. Након завршених студија кандидати стичу звање доктора теологије.

Сврха студијског програма

Сврха Студијског програма огледа се у:

  • омогућавању студентима да у широком али брижљиво одабраном спектру изборних курсева пронађу своја посебна теолошка интересовања;
  • продубљивању знања из посебних теолошких подручја за које студенти искажу интересовање (предмети су усклађени тако да се та интересовања осветле са довољно релевантних теолошких и интердисциплинарних аспеката);
  • омогућавању студентима да се дубински упознају са најновијим теоријским сазнањима о актуелним теолошким проблемима на начин како се то ради у глобалној академској теолошкој заједници;
  • омогућавању студентима да се у дијалогу са више наставника и сарадника, као и гостујућих наставника из земље и иностранства упознају са могућностима различитих интерпретација појединих теолошких тема и проблема.

Студије такође треба да оспособе кандидате за самосталан научно-истраживачки рад у теологији и контактним и комплементарним научним областима.

Стечена знања и способности омогућавају кандидатима бављење теоријским и емпиријским истраживањима у области теологије, одговарајућу образовно-просветну делатност у високим школама, на факултетима, научним институтима, институцијама културе, црквеним структурама и организацијама, медијима, као и на пословима највишег степена сложености у државној и црквеној администрацији, у црквеним и друштвеним организацијама.

Циљеви студијског програма

Докторске студије теологије представљају наставак мастер академских студија теологије и религиологије и оне, поред циљева обухваћених претходним школовањем, подразумевају још и продубљено, синтетичко и специјализовано образовање из теологије, које докторима теологије омогућава самостално и критичко промишљање релевантних теолошких питања, као и примену теолошких знања, како у истраживању релевантних теолошких, религиолошких и интердисциплинарних феномена и проблема, тако и у преношењу достигнућа теологије, контактних и комплементарних дисциплина у црквену и друштвену праксу. Студије такође имају за циљ: развијање критичког мишљења кандидата о теолошким феноменима и проблемима; оспособљавање студената за упоредно анализирање за теологију релевантних феномена и проблема које изучавају и интерпретирају друге, пре свега комплементарне научне дисциплине; развијање могућности анализирања утицаја других, контактних научних дисциплина које се односе на теолошке феномене и проблеме; оспособљавање доктора теологије за теоријска и апликативна истраживања која се спроводе у комплементарним и контактним научним дисциплинама, као и њихово оспособљавање за дубинску теолошку анализу конкретних проблема и њихову апликацију у друштвеној и црквеној пракси и одговарајућим институцијама и организацијама.

Компетенције дипломираних студената

Савладавањем Студијског програма докторских академских студија теологије кандидат стиче следеће опште способности:

  • способност за анализу, синтезу и предвиђање решења и њихових последица у домену теологије, контактних и комплементарних дисциплина;
  • способност за примену адекватних метода и поступака као и за спровођење процеса научног истраживања;
  • способност за критичко и самокритичко мишљење;
  • способност за примену знања у пракси;
  • високо развијену професионалну етику.

Савладавањем овог студијског програма кандидат стиче и низ специфичних способности:

  • темељно познавање и разумевање теолошких и за одабрано подручје релевантних контактних и комплементарних дисциплина;
  • способност решавања конкретних проблема уз употребу научних метода и поступака;
  • способност повезивања релевантних знања из области комплементарних теологији и њихове примене;
  • способност праћења и примене новина у науци и струци;
  • способност даљег развоја вештина и спретности у употреби знања на подручју теологије.

УВЕРЕЊЕ О АКРЕДИТАЦИЈИ

Предмети

Шифра предметаНазив предметаНаставникЕСПБСеместарПредавања
ДСТ012Есхатологија и историјаМидић Игнатије15110
ДСТ040Развој Христологије од трећег до седмог векаЂаковац Александар15110
ДСТН31Символично богословљеПетровић Предраг15110
ДСТН30Папски примат у 21. векуМатић Златко15210
ДСТН42Патристичка космологијаМилићевић Вукашин15210